Когато става дума за външен монтаж на камери е изключително важно да изберете модел, който да може да издържа както на природните елементи (вода, сняг,прах), така и на вандалски прояви (удари с пръчка, камъни и т.н.). Въпреки че повечето производители рекламират камерите си като водоустойчиви, прахоустойчиви или вандалоустойчиви, трябва да знаете какво точно се крие зад тези рекламни послания. Добрите новини в случая са, че има международен стандарт, който много точно определя на какви външни фактори може да устои даден модел.
Всеки продукт, за който се твърди, че е защитен от природните елементи трябва да има така нареченият IP рейтинг на защита на корпуса. IP (Ingress Protection) рейтингът е дефиниран в международния стандарт EN 60529 (Британски BS EN 60529:1992, Европейски IEC 60509:1989). Въпросният рейтинг показва до каква степен корпуса на устройството предпазва върешността му от твърди частици (прах, пясък) и влага. Целта на IP рейтинга е да даде на потребителите ясна, детайлна и лабораторно тествана информация за реалната степен на зашита на дадения продукт, вместо недоказани и твърде широки рекламни послания. Всеки IP рейтинг е съставен от две цифри, всяка от които показва степента на защита към дадена заплаха.
Изображението по-долу степента на защита, която осигурява всяка степен от IP рейтинга (на английски):
IP рейтингът, обяснен в детайл.
Както вече казахме IP рейтингът е от значение само ако ще монтирате камерите на открито. IP66 рейтингът се счита за достатъчно ефективен за външен монтаж, тъй като съчетава пълна защита от прах и устойчивост на силни струи вода (например от пожарогасител). Подобна камера можете да монтирате дори и на яхта, стига да не е потопена във вода. В заключение съветът ни е да се абстрахирате от всякакви рекламни твърдения, а вместо това да се поинтересувате дали камерата, която сте избрали има IP сертификат. Камери без такъв следва да бъдат избягвани, тъй като нямате никаква гаранция дали ще издържат на една по-силна буря. По-долу можете да видите част предлаганите в магазина ни камери с IP66 сертификат:
В допълнение към защита от прах и влага, много от камерите за външен монтаж се рекламират като вандалоустойчиви заради здравината на материалите, от които е изработен корпусът им. Такива са предимно куполните камери (повече за различните форми камери можете да прочетете в тази статия), които могат да издържат на силни удари с тъпи обекти като бухалки и камъни. Причината за това е, че корпусите им са изработени от високоустойчиви метали и полимери (подобно на дисплеите на модерните мобилни телефони). Вандалоустойчивите камери са добър избор когато те ще бъдат монтирани на достъпни места в зони с публичен достъп като фасади на търговски обекти, входове на жилищни блокове и др.
Истината е, че ако ще монтирате камерите си навън нямате друг избор, освен да изберете IP сертифицирана камера. Дори и камерата да е монтирана под стреха или заслон, един силен вятър в комбинация с дъжд е достатъчен да я намокри и повреди, в случай, че не е защитена. В случай, че камерата ще е монтирана на място, достъпно без нужда от стълба, препоръчваме да изберете модел, който е и вандалоустойчив. За щастие и двете екстри оскъпяват камерите минимално, така че рискът, който поемате ако изберете стандартен модел е напълно необоснован.
Ще се радваме да отговорим на всички ваши въпроси, така че ако имате такива, пишете ни в чат прозореца (в дъното на страницата) или чрез нашата форма за контакти.
5G Мобилни Мрежи и 5GHz WiFi: Разлики, Предимства и Приложение в съвременните камери
Разликите между цифрово увеличение и оптично увеличение
Какво са цифровите подобрения на картината?
Монтаж на аналогова система за видеонаблюдение
Куполна, Булет или Комактна - как да изберем правилната форма
Захранване на камери
Какво можете да постигнете с една камера
Всичко което трябва да знаете за обектива на камерите
Какво е PTZ (управляеми) камери?
Как да монтираме хард диск в рекордер?
Кои са качествените марки във видеонаблюдението?
Окабеляване на системи за видеонаблюдение
Как да изберете перфектния бебефон?
Какво е резолюция и защо е важна?
Стандарти за видеонаблюдение - Аналогови, HD-TVI, HDCVI и IP
Колко струва да имам видеонаблюдение?
Как да си избера камера?
Как да монтираме сами камера за видеонаблюдение
Как се работи с DVR рекордер?