За аналоговите, HD-TVI и HDCVI системите се използва коаксиален кабел. Този тип кабел се използва за множество цели и ако някога сте имали кабелна телевизия, значи сте го виждали да виси от гърба на телевизора ви. Самият кабел е съставен от 4 слоя - в сърцевината си има проводник (обикновено медна жичка), който провежда сигнала. Проводникът е увит в пластмасова изолация, върху която има метална оплетка, която предпазва сигнала от смущения. Върху нея има друг пластмасов защитен слой, който предпазва кабела от влага, прах, UV лъчи, гризачи и други външни фактори. Коаксиалният кабел се използва за предаване на сигнал на разстояния от няколко метра до хиляди километри (първият трансатлантически телефонен разговор е бил проведен през коаксиален кабел, свързващ Канада и Шотландия).
Ако сте чели статията ни за Захранване на камери, знаете, че можете да захранвате камери през същия кабел, който пренася сигнала, и така да елиминирате нуждата от отделни захранвания / адаптери за всяка камера. За целта се използва една специална разновидност на коаксиалния кабел, наречена RG-59+2×0.75 или сиамски кабел. Той представлява стандартен RG-59 коаксиален кабел, към който са прикрепени две захранващи жици с диаметър 0.75мм. По такъв кабел можете да предавате видеосигнал:
Както вече сме писали в статията ни за Стандарти за видеонаблюдение, IP системите работят на принципа на Интернет, което значи, че за тях ви е нужен UTP кабел (известен и като “интернетски” кабел). Във въпросния кабел има 8 проводника, усукани по двойки. Това, което е важно да знаете е, че за разлика от коаксиалният кабел, при UTP има ограничение на дължината от 100м. В редките случаи, когато е нужен по-дълъг кабел е нужно да се използват усилватели на сигнала на всеки 100м.
За да свържете камерите и рекордера / рутера с кабел са нужни конектори, които да включите във въпросните устройства.
Както вече казахме, сиамският кабел е комбинация от 2 кабела, което значи, че има нужда от два конектора от всяка страна.
За “същинския” коаксиален кабел, по който минава видео сигналът, се използват BNC ( Bayonet Neill–Concelman ) конектори. Те могат да бъдат мъжки и женски. Камерите и рекордерите са оборудвани с мъжки конектори, от двете страни на кабела се поставят идентични женски конектори. Включването на конекторите е много лесно - притискате ги един към друг и завъртате докато се заключат (подобно на LED крушка). Изключването става по аналогичен начин - завъртате и издърпвате.
За захранването на камерите се използват стандартни DC конектори. Почти всеки уред, който се захранва с адаптер ползва такива ( рутери, епилатори, винтоверти и др. ). От страната на кабела, която влиза в камерата се монтира мъжки конектор, а от другата страна - женски. В женският конектор се включва захранващ адаптер или разклоняващ (splitter) кабел.
RJ45 се наричат тези конектори, които включвате в компютъра си, за да имате Интернет. При включване в RJ45 букса, конекторът щраква и се закрепя. За да го откачите - натискате щифтчето в горната му част и дърпате. При RJ45 конекторите няма мъжки или женски разновидности - от двете страни на кабела има идентични конектори.
Сега е време да видим как да използваме тази теория в практиката
За да свържете всички камери с рекордера или рутера, трябва да прекарате кабел от всяка камера до въпросното устройство. Самото полагане на кабелите (прикрепянето им към стени или тавани) зависи много от това дали обектът вече е обзаведен или в момента се изгражда / ремонтира.
Ако още се изгражда или ремонтира ( т.е. стените не са шпакловани ) можете да вградите кабела в стените (както се вграждат кабелите, които захранват контактите и ключовете). За целта е нужно да знаете къде ще са разположени камерите и рекордера и си осигурите нужните кабели и конектори. След това просто трябва да кажете на майсторите / строителите да ги вградят в стените и тавана, така че да се показват само на местата, където ще монтирате устройствата си.
Ако разполагате с вече обзаведен обект изниква предизвикателството как да окабелите без да загрозите интериора с кабели и дупки. Най-благоприятният случай е ако имате окачен таван - тогава можете да разположите кабелите над окачения таван, така че да не се виждат (повече за това в статията Монтаж на камери). Така единствените видими кабели ще са тези, които излизат от тавана и стигат до рекордера / рутера. Ако нямате окачен таван трябва да полагате кабелите по протежение на стените. Ако по ъглите на стаите имате по-високи первази, можете да скриете кабелите под тях, така че видимите кабели ще са от рекордера / рутера до перваза и от перваза - до всяка камера. Ако нямате такива первази можете да използвате кабелни канали - това са пластмасови тунели, които можете да прикрепите към стените или ръбовете между стените и пода (по подобие на первази) и да вкарате кабелите в тях. Каналите изглеждат малко по-приятно от “голите” кабели и можете да ги закупите в цвят, който подхожда на интериора ви. В краен случай можете просто да фиксирате кабелите със скоби и такер към стените. Отново е добра идея да пуснете кабелите по ъглите, така че обзавеждането ви (шкафове, печки, дивани и др.) да ги прикрие максимално.
Тук трябва да вземете едно важно решение - дали да си поръчате кабели с фабрично монтирани конектори или сами да си ги монтират. Ако си купувате цяла система за видеонаблюдение, най-вероятно кабелите ще са включени в нея и е добре да се поинтересувате дали конекторите са монтирани или ще трябва да ги поставите сами.
Кабелите с фабрични конектори са удобни от гледна точка на това, че не е нужно да се занимавате с монтаж на конектори, но от друга страна имат следните недостатъци:
Ръчното монтиране на BNC конекторите изисква малко повече време и усиилия, но крайният резултат е по-приятен за окото. Коаксиалният кабел се реже лесно с клещи и дори с по-голям кухненски нож. Самите конектори могат да бъдат монтирани от всеки с помощта на същите инструменти. Препоръчваме ви този вариант, тъй като само той ви гарантира изчистен и дискретен монтаж.
Също като при аналоговите системи, и тук съществува възможността сами да поставите конектори на кабелите, но за целта ще са ви нужни специални клещи, които надали имате вкъщи. Отделно и самият монтаж е по-сложен и не е подходящ за начинаещи. Затова е най-добре да измерите внимателно колко кабел ще ви е нужен за всяка камера и да си поръчате кабели фабрични конектори и точна дължина (като добавите около един метър за всеки случай) от компютърен магазин или железария.
Важно е да споменем и че планирайки окабеляването на една IP система трябва да решите дали ще използваме Power over Ethernet за захранването на камерите или ще захранвате всяка камера с отделен адаптер. В първият случай ви трябва рекордер или суич с тази екстра (повече по въпроса можете да прочетете в статиите ни за Входовете на рекордерите и Захранване на камери), а във втория случай - трябва да знаете, че трябва да си купите по един 12V DC адаптер за всяка камера, с който да я включите в най-близкия контакт.
В случай, че искате да научите още за окабеляването на системи за видеонаблюдение, пишете ни чрез формата ни за контакти или чрез чат прозореца в долния десен ъгъл на екрана ви.
5G Мобилни Мрежи и 5GHz WiFi: Разлики, Предимства и Приложение в съвременните камери
Кои са качествените марки във видеонаблюдението?
Монтаж на аналогова система за видеонаблюдение
Как се работи с DVR рекордер?
Куполна, Булет или Комактна - как да изберем правилната форма
Захранване на камери
Стандарти за видеонаблюдение - Аналогови, HD-TVI, HDCVI и IP
Разликите между цифрово увеличение и оптично увеличение
Какво е PTZ (управляеми) камери?
Как да монтираме хард диск в рекордер?
Какво е резолюция и защо е важна?
Как да си избера камера?
Как да монтираме сами камера за видеонаблюдение
Водоустойчиви, прахоустойчиви и вандалоустойчиви камери
Как да изберете перфектния бебефон?
Колко струва да имам видеонаблюдение?
Какво са цифровите подобрения на картината?
Всичко което трябва да знаете за обектива на камерите
Какво можете да постигнете с една камера