Може би вече сте използвали цифрово увеличение без да подозирате за това - когато отворите снимка, която вече сте направили на вашия смартфон и приближите към даден обект в нея, за да го видите по-добре. Въпросният обект става по-голям на екрана ви, но не и по-ясен. Колкото повече приближавате - толкова по замъглен и неясен става обекта.
Всяка камера за видеонаблюдение има цифрово увеличение, дори и тези с оптично увеличение. Въпреки това, не всяка камера има оптично увеличение.
Един кадър се състои от милиони пиксели (точки). Когато увеличавате цифрово, виждате, че тези пиксели стават по-големи. Ако увеличите твърде много, в крайна сметка ще видите размазани обекти и липса на детайли.
Пример за прекомерно цифрово мащабиране и липса на допълнителни детайли:
За разлика от криминалните предавания, приближавайки снимката, детайлите в нея не стават магически по-ясни. Можем да видим вече заснетото по-голямо, но не можем да получим допълнителни подробности.
Това е ограничението на цифровото увеличение и често хората са разочаровани от камерите си. Много търговци на видеонаблюдение предполагат, че можете да получите допълнителна яснота с увеличението и голяма част не дават детайли дали е цифрово или оптично. Обикновено е цифровo, особено при по-евтините камери
Масово камерите от среден клас имат разделителна способност от 2 Мегапиксела (1080p). Ако имате 4-мегапикселова камера (2K), имате два пъти повече пиксели от 2-Мегапикселова камера, което означава, че ако да увеличите два пъти повече, ще видите увеличения образ все едно, че е сниман с 2-мегапикселова камера. Ако разполагате с 8-мегапикселова камера (4K) , имате четири пъти повече пиксели от 2MP камера, което ви позволява да увеличите мащаба четири пъти, преди да изглежда като 2MP камера.
Така можем да компенсираме липсата на оптично (реално) увеличение използвайки камера с по-голяма разделителна способност (повече пиксели).
Оптичното увеличение се случва като стъклените лещи на обектива на камерата се приближават или отдалечават от сензора (окото) на камерата, за да се получи увеличението. Може да сте използвали оптично увеличение преди, ако сте завъртали копчето на бинокъл. Когато завъртите копчето, вие приближавате или отдалечавате стъклена леща от окото си, което променя увеличението. Разстоянието на обектива до сензора се измерва в милиметри, като повече милиметри са по-увеличени.
Така камерата снима приближения образ с пълната си разделителна способност, запазвайки всички детайли на изображението. Подобно на бинокъл, лещите ни „приближават“ до обекта, за да можем да видим детайлите по-добре.
Tрябва да запомните, че дори ако имате оптично увеличение на вашата камера, не можете да увеличите оптично, след като кадрите са записани, а само преди това. След заснемането на кадрите можете да използвате само цифрово увеличение.
В примера по-горе използвахме камера с променлив фокус, за да преместим обектива по-далеч от сензора на камерата с помощта на малки двигатели.
Предимството на варифокалният обекти е, че имате голяма гъвкавост, независимо дали искате да видите неувеличено широкоъгълно зрително поле или увеличено тясно зрително поле.
Недостатъкът на варифокалната камера е:
- По-висока цена (но не винаги). Например ние имаме модели на VStarcam с оптично увеличение 5x на цена около 200 лева.
- По-голям размер на камерата защото в нея са поставени варифокални обективи и двигатели. Винаги когато ви предлагат камера с “увеличение” и тя е не по-голяма от свит юмрук, може да предполагате, че се опитват да ви измамят.
Камера с фиксиран обектив не може да увеличава или намалява оптично. Нивото на мащабиране, което виждате е това , което остава и на записа.
Обикновено бихте използвали камера с фиксиран обектив, за да наблюдавате обект на разстояние, което не се променя, например входната ви врата или каса в магазин.
Предимството на камерата с фиксиран обектив е:
- По-ниска цена от вари-фокален обектив
Недостатъкът на камерата с фиксиран обектив е:
- Не можете да промените мащаба.
Ще получите по-добра картина с повече оптично увеличение. Проблемът с камерите с по-висока разделителна способност като 8MP (4K) камера е, че те се представят по-лошо през нощта от камерите с по-ниска разделителна способност.
Изборът между оптично и цифрово увеличение зависи от специфичните нужди за видеонаблюдение. Оптичното увеличение е по-предпочитано там, където е необходимо високо качество на изображението и детайли от по-голямо разстояние, докато цифрово увеличение може да бъде достатъчно за по-ограничени пространства и по-малко изисквания за детайли. В крайна сметка, важно е да се избере правилният тип камера, която отговаря на вашите нужди за сигурност и наблюдение.
Водоустойчиви, прахоустойчиви и вандалоустойчиви камери
Кои са качествените марки във видеонаблюдението?
Как да си избера камера?
Куполна, Булет или Комактна - как да изберем правилната форма
Стандарти за видеонаблюдение - Аналогови, HD-TVI, HDCVI и IP
Какво е PTZ (управляеми) камери?
Как се работи с DVR рекордер?
Монтаж на аналогова система за видеонаблюдение
Как да монтираме хард диск в рекордер?
Окабеляване на системи за видеонаблюдение
Какво можете да постигнете с една камера
5G Мобилни Мрежи и 5GHz WiFi: Разлики, Предимства и Приложение в съвременните камери
Как да изберете перфектния бебефон?
Захранване на камери
Колко струва да имам видеонаблюдение?
Какво е резолюция и защо е важна?
Всичко което трябва да знаете за обектива на камерите
Какво са цифровите подобрения на картината?
Как да монтираме сами камера за видеонаблюдение